ErasmusEdu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ErasmusEdu

ErasmusEdu AB Eğitim ve Gençlik Programları

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Erasmus Portekiz

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erasmus Portekiz Empty
MesajKonu: Erasmus Portekiz   Erasmus Portekiz Icon_minitimePaz Ağus. 24, 2008 6:07 am

Portekiz ile ilgili yazılar buraya diyerek anısal bir maceram ile Portoya değinmek istiyorum.Aslında pek faydalı bir bilgimi onuda bilmiyorum neyse mayıs 21-2008 de ryanair den tek gidişlik 8 € yha bir uçak bileti aldım Porto'ya.Sebeb Porto'yu gezmek değildi biletin oraya ucuz olmasıydı vs. Oradan da tren ile Vigo ya yani tekrar İspanya'ya ayak basacaktım bir Erasmus cu arkadaşın yanına sonra ne releri gezeriz acaba ? diyerek...

Velhasıl Valenci'dan başladı yolculuğum ikinci hibemi çekip biraz gezmek var diyerek havalimanına temkinli bir girişle (vizem bitmişti o nedenle ki hala bitik What a Face affraid ) neyse ilginch bir olay olmuştu orada o nedenle oradan başlıyorum türkçem başkalaşım geçiriyor özür dilerim okuyuculardan.

Bavulumu tartı yerine koyduğum ve geri alamdığım için o ucuz olan uçak biletime 20 € ekleme yapılması.... not comment ve uçağa binerken elimdeki'hayalleri yak evi ısıt kitabı yerine Türk pasoportunu görmeyip aa sen türkmüsün diyen bir arkadaşa da ayrıca slm olsun ve grubuna ...

Neyse bir şekilde bindim uçağa ve her buluta grişte trüblans denılen mereti yaşarken ama aslında onun normal olduğunu pilot bir türk arkadaştan duyunca geç de olsa rahtlamama kadar ki olan herşey gayet güzeldi.gök yüzünün o güzelliği cartı curtu sarıldım makınaya wc camı kadar ki o camlardan tam ki çekeceğim foto yanımda 60 lık abimiz oo Jesus ( uçak sallanıo) ve bana bakıp kafyaı iki yana bükmesiyle suya düşmesi...ki aslında aklınızda olsun kemerler açılabilir işareti geldiğinde mp3 ,fotoğraf makınası falan online olabilir benim gibi bilmeyen arkadaşlar varsa...Yanıyorum ki tam Porto ya inerken dünyanın yuvarlak olduğunu gözlerinize anlatan bulutlu ,denizli ve Portolu bir tobladan mahrum oldum.Pöff..

İndik uçaktan ryanairle uçmanın diğer arkaplanı yine bindiğimiz gibi yürüyerek uçağı terk ediyoruz, arka kapıdan havaalanına giryoruz vb.

Avrupa içi vize falan tınlayan olmadığı için çok güzel ayrı bir dipnot..

İnfo. ofise ulaşıp Porto yu gezip daha sonra Vigo 'ya geçeceğimi ingilizce ve ispanyolca karışık anlattıktan sonra bir kaç harita ve şurayı gör burayı gez öğütleriyle metroya indim . İlginc bir sistemle metro biletimi alıp yola koyuldum .Tramvay tarzı bir metrosu var ve çoğu yerleri raylar arası çimler vb. hoşuma gitmişti. Kafama göre bir durakta indim ve bir patikadan pale duraktan uzaklaşmaya başladım....

Avrupanın klasik mimarisi hemen devasa bir katedral karşıma çıktı başladım foto çekmeye,sigara içmeye..etrafında az gezerken arka tarafında değişik mimari eserler fark ederek yöneldim...Mezarlık ama cidden güzeldi... yine bazı bölümlerin fotolarını çekemedim :S artısı ise o gün defin işlemi vardı bi yarım saat onu izleidim cheers

Kağıtta yazan tren saatleri yaklaşmak üzere olduu için merkeze doğru elimde haritamla koyuldum .Porto...
Türklerden bir farkları yok sima ,çehre ,sigaran varmmı ?....Nerelisin ...? ve izlenımıme göre ana merkez dışı köy gibi ama merkez ise nasıl anlatayım mozoikler heryerde,heykeller ,tasarımlar ,martılar ....

tren istasyonunu buldum ama nasıl ? herhangi bir tabela yok ama büyük bir yer etrafı bizim aşti tarzı değişik tipler sigara ,alkol.... kullanalar.. bina ise tarihi.. avluya daldım ayasofya mozikleri gibi her tarafda mazoikler tablolar baktım foto çek çek bitmio videoya başaldım ...Neyse işim bitti orda bir adam yakaldım yine bir kaç kelime ile istasyonun yerin sordum o da şu an ordasın dedi ....Eğer nerelisin deseydi kesin bi yer sallayacaktımm:D Aslında ben otobus terminali arıyordum..
Velhasıl biletimi aldım ..aslında kalacaktım ama bekleyen arkadaş dediki orada bir cacık yok gel burada bilmem ne adasında 3-5 gün kamp yapacağız oradan lisbon falan yaparız diyince dedimm iyi gideyim bari..

Tren istasyonunda bir başka tren istasyonu arayarak / Allah'tan halk yardımsever) peronumu buldum.Otobus Vigoya 1.5 saat dedi iyi dedim tren 1 saatte gider ve birde İspanya ile Portekiz arasında saat farkı var (-1 saat ) İspanyaya göre 7 de bindim .Sıkı durun tren kara tren çıktı görüntü elektrikli ve şekil ama 4 saat sürdü...Eridim ,bittim Vigo ya geldim iki gün kaldım burasını kısa geçiyorum hiç bir şey olmadı tartışma yaşadık ve 2 gün sonra gece MAdride ordan Valenciaya otobusle 60 € civarı bi para vereek 12 saatlık bi yolculuk yaptım ..

He oradan Lisbona nie geçmedim dersenız gece sadece belki oda şans Madrid-e bilet bulabildim ...
Öyle bir geziydi işte.... Belki de anılar bölümne yazmam gerekti..
http://gubeedeak.tr.gg
Admin
Admin
Admin

Erasmus Portekiz Empty
MesajKonu: bir blog sayfası ...   Erasmus Portekiz Icon_minitimePaz Ağus. 24, 2008 6:10 am

Portekız blogu sayfası

http://portugalisoydum.blogspot.com
http://gubeedeak.tr.gg

Erasmus Portekiz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Erasmus Danimarka
» Erasmus Finlandiya